Bieg Bemowski już za nami

24 czerwca br. odbył się „Bieg Bemowski”, czyli gra miejska po Tarnowie. Jak zwykle harcerze z Hufca ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema mieli okazje na poznanie i przypomnienie postaci generała Józefa Bema patrona hufca oraz bohatera Polski i Węgier.

Tegoroczny Bieg Bemowski odbył się w czerwcu, gdyż to właśnie 30 czerwca obchodzimy rocznicę sprowadzenia z Aleppo (obecnie Syria) prochów gen. Bema.
Gra rozpoczęła się pod Mauzoleum gen. Bema, a dla poszczególnych patroli harcerskich zakończyła pod pomnikiem gen. Bema na ul. Wałowej, pod siedziba komendy hufca przy ul. Konarskiego 17 oraz na tarnowskim rynku.
Każdy harcerski patrol miał wyznaczone miejsca (np. Brama Seklerska), gdzie musiał wykonać zadanie dotyczące min. zagadnień z historii Bema.
Uczestnicy mieli okazję poznać i przypomnieć miejsca w Tarnowie związane z postacią generała jak i dotyczących relacji miasta z Węgrami np. plac Sandora Petöfiego wraz z Bramą Seklerską, miejsce narodzin Bema oraz pomnik Bema.
Na zakończenie każdy patrol otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrody.
W grze wzięło udział prawie stu harcerzy i instruktorów naszego hufca.

Bieg Bemowski to gra miejska z długa tradycją, która do tej pory odbywała się w marcu
w okolicach rocznicy urodzin Bema. Hufiec ZHP Tarnów stara się o podtrzymanie pamięci o tej ważnej chodź nieco zapomnianej postaci wśród polaków i samych mieszkańców Tarnowa. Taka forma przekazywania historii młodym ludziom jest doskonałą realizacją misji ZHP jaką jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.